kolmapäev, 30. detsember 2009

Teemaks on vabadus


Intervjuu vormis raamat Gruusia presidendi Mikheil Šaakasviliga on kerge, ent samas haarav lugemine, mis algab 2008. Aasta Vene-Gruusia augustisõja teemaga, kuid jõuab pikkamisi ka selle eellooni ning erinevate küsimustega avatakse ka Gruusia ajalugu ja tänapäeva. Igaljuhul väga põneva raamat oli, mõneti kahju, et suht lühike, kuid Gruusia olukord avaneb ilusti. Samas saab ka põgusa ülevaate Šaakasvili isikust ja seisukohtadest, ehkki persoon ei ole raamatus domineeriv, vaid ikkagi riik.

Massid ja võim


Ortega y Gasset sarnase pealkirjaga raamatust „Masside mäss“ (ilmunud ka samas sarjas) on „Massid ja võim“ kordades üle nii mahult kui tuumakuselt ja ka tunduvalt huvitavam lugeda. Elias Canetti on ka Nobeli kirjanduspreemia võitnud, seega ei olekski põhjendatud miskit keskpärast oodata. Tegu on osalt ilukirjandusliku, arutlev-analüüsiv-mõtiskleva esseega. Ma ei oska muud žanrit välja mõelda. Käsitlemist leiavad massi kui inimkoosluse erinevad vormid ja seisundid, tegutsemisajendid jms. Sekka huvitavaid antropoloogilisi katkeid tsitaatidena eri kultuurides toimunust, mis ilmestavad ja toetavad väljakäidud hüpoteese. Väärt lugemis ja kaasamõtlemismaterjal, mille mitmed lõigud ei saa mõttetegevust mitte esile kutsuda, kui neid lugeda.

kolmapäev, 9. detsember 2009

PÖFF 3

PÖFF selleks korraks läbi. Sel aastal sai kokku vaadatud 7 filmi ja mulje igati positiivne. Järgmine aasta jälle.

pühapäev, 6. detsember 2009

PÖFF 2

Mõningatest väärtfilmidest veel, mida PÖFF raames vaadatud.
Vaikiv armee oli väga hea lugu Aafrikast, selle konfliktidest, põhimõtetest, sõprusest. Ka tempo oli päris normaalne ega veninud. Tegu ei olnud dokumentaaliga, vaid draamaga, aga see ei vähenda filmi väärtust.
Film Barack Obamast oli väga hästi tehtud propagandafilm - selgelt üheselt Obamat ülistav, igasugune kriitika ja erapooletus puudus. See varjutas ka teema analüütilist käsitlemisest. Aga ilmselt polnud see ka eesmärk. Hea oleks vaadata (huvitav kas selline on tehtud? Ilmselt on, aga ma pole sattunud nägema) ka George W Bushist analoogset filmi. Usun, et GWB roll ajaloos on selgelt veel lahtimõtestamist, hea analüütilise käsitluse saaks teha 20-30 aasta pärast. Aga film Obamast oli hea ja liigutav - hakka või Obama fänniks (mida ilmselt siiski ei juhtu:).
Birma VJ oli film Birma teisitimõtlejatest, kes saladuskatte all filmisid militaarhunta vägivallakasutust opositsiooni suhtes. Aga sisu oli üsna amatöörlik ja pealiskaudna, oleks oodanud dokumentaalilt tunduvalt sügavamat teemakäsitlust. Et hea teema aga nõrk film.

teisipäev, 1. detsember 2009

PÖFF

Sel aastal on plaanis PÖFFi "tarbimine" tõsisemalt käsile võtta, eelmisel aastal ei jõudnudki kinno sel ajal. Eile sai vaadatud Sri Lanka filmikunsti saavutust "Kahe maa vahel" (?). Seega saab öelda, et üks valge laik kinomaailmas on minu poolt jälle kaetud, kuigi valdav enamus maailmast on endiselt valge. Film paraku oli selline Aasia keskmine - aeglase rütmiga ja sündmustevaene, ei miskit väga erilist (Inglorious bastard'sitele jääb selgelt alla, mida esmaspäeval sai vaadatud). Aga vähemasti Sri Lanka loodust sai vaadata. Sri Lanka on äärmiselt huvitava poliitilise ajalooga maa, loodetavasti on ka selleteemalisi filme tehtud ja mingil viisil liikvel (järgmine PÖFF vm), sellist vaataks huviga.
Aga lähiajal juba plaanis uued filmid.

esmaspäev, 26. oktoober 2009

Elada, et sellest jutustada


Gabriel Garcia Marqueze autobiograafia, mis käsitleb tema lapsepõlve ja noorust Colombias. Väga mitmetahuline ja kaasahaarav jutustus, milles saavad selgeks ka mitmed tegurid ja olukorrad, mis tema romaanides kajastust on leidnud. Eriti seoses raamatuga „Sada aastat üksildust“, mis tema ilmselgelt parim teos on. Nii Ladina-Ameerika kultuur kui elulood on kaks põnevat valdkonda, selles teoses need omavahel põimuvad. Nimetatud autobiograafia ning selle taustal Colombia arengud ning inimeste uskumused ja teos on samuti igati väärt lugemine – loodetavasti jõuab ta kirjutada ka hilisemast elust, mis kindlasti samavõrd huvitav.

esmaspäev, 12. oktoober 2009

Kõik valima!!!


Kutsun üles kõiki osalema aktiivselt KOV 2009 valimistel ja valima endale meelepärase IRLi kandidaadi poolt. Lisainfo Isamaa ja Res Publica Liidu kandidaatidest üle Eesti ning tulevikuplaanidest kohalikul tasandil on leitav IRLi kodulehelt: http://www.irl.ee/

Kõigil tallinnlastel soovitan soojalt ka Laari kohvikut külastada, programm on igati sisukas.


Elektrooniliselt saab hääletada http://www.valimised.ee/ teada on vaja PIN1 ja PIN2 koodi, samuti ei tohi sertifikaadid aegunud olla. Kes veel ei tea, kes sinu ringkonnas kandideerivad siis lihtsaim viis selle tuvastamiseks on http://www.vvk.ee/index.php?id=11923


Elektrooniline hääletamine kestab 8.-14. oktoobrini, 12.-14. oktoobril on eelhääletamine ja 18. oktoobril valimispäev.

Seda, et valimised on kodanikukohus ja iga hääl loeb ei ole mõtet vist üle korrata.

Test

Postimees on välja töötanud testi, Tallinna KOV valimiste kontekstis. Mingit aimu saab, millise erakonnaga vaated kattuvad.

http://poliitika.postimees.ee/?r=692

kolmapäev, 7. oktoober 2009

Tigris. Alguse otsinguil


Thor Heyerdali nimi ei vaja ilmselt lähemat tutvustamist – tegu siis legendaarse Norra uurijaga, kes papüüruslaevaga üle ookeani seilanud ja seeläbi mitu olulist hüpoteesi kinnitanud (või vähemasti tõestanud, et nii on võimalik). „Tigris. Alguse otsinguil“ on raamat reisist pilliroolaeval, millega üritati tõestada, et kauges ajaloos olid võimalikud merekontaktid sumerite, India ja Aafrika ranniku (Somaaliast Egiptuseni) vahel, mistõttu ka kultuur sai levida. Pilliroolaev läbis reisi nimetatud kohtade vahel igati edukalt, hoolimata naftatankerite tihedast liiklusest ning mere reostumisest, mis pillirooalusele sugugi hästi ei mõjunud. Kaugetel aegadel olid aga need probleemid olematud. Raamat algab laeva ehitusega ning siin on väga hästi kirjeldatud kompetentside leidmist mitmestki maailma eri paigust (nii India purjetajad, kui aimraa indiaanlased). Ka laeva meeskond on rahvusvaheline. Raamatu muudab põnevaks lisaks läbivale seiklusele ka julgete hüpoteeside püstitamine elu kohta tuhandeid aastaid tagasi. Tegu on suurepärase raamatuga, mis märkimisväärselt arendab silmaringi.

Jah, härra peaminister


Täiesti võrdväärne lugemine raamatuga „Jah, härra minister“. Tõsi uudsuseefekti küll eriti polnud, selles mõttes jäi veidi eelmainitule alla aga hea (ja ilmselt ka õpetlik?) lugemine sellegipoolest. Kuid kui kahe vahel valida, siis eelistus kuulub „Jah, härra ministrile“.

teisipäev, 6. oktoober 2009

Pedro Paramo

Mehhiko kirjaniku Juan Rulfo maagilise realismi üks väljapaistvamaid raamatuid oli tõesti huvitav lugemine, kuigi paljuski ebamäärane ja lahtisi otsi jättev. Aga võib-olla seegi osa maagilisusest. Kui näiteks Marqueze teostega võrrelda, siis on selles tunduvalt rohkem üleloomulikku, eriti surma teemaga seonduvat. Üldse on raamat läbivalt väga morbiidne, küsimus, kes on elus või kas üldse keegi polegi seejuures vast kõige olulisem, niikuinii on kõik suhteline. Ibero-Ameerika kultuuri huvilistele (nagu mina) kindlasti põnev lugemine.

Belgia lähivaates

Õigemini küll pealiskaudsel vaatamisel. Mõned nädalad tagasi sai pikemalt kui üks päev Belgias viibitud ja Brüsselile lisaks ka Brügge ja Gentiga tutvutud. Belgia on tore – ei saa öelda, et vapustav, samas ka mitte igav. Brügge ja Genti vanalinnas leidub mitmeid väga kauneid hooneid, kirikud on samuti suurejoonelised ja nauditavad. Brüsselis on ka kauneid hooneid, kuid need kipuvad veidi varju jääma muu linna sisse. Samas on põnevaid kohti ka Brüsselis palju, näiteks Sõjaajaloo muuseum, koos väikese, ent esindusliku tanki ja lennukikollektsiooniga. Igaljuhul põnev ja samas töine puhkus oli (esmaspäeval ja reedel oli töögrupp). Reede sai veedetud Haagis, kuid kuna vaba aega põhimõtteliselt polnud siis Hollandist sai ülevaate rongiaknast teel lennujaama.

esmaspäev, 28. september 2009

Pööre Saksamaal?

Saksamaa valimistulemused annavad hea võimaluse muutuseks Saksamaal ja kuna Saksamaa on olulisemaid tegijaid Euroopa Liidus, siis ka viimases. Saksa valimised on ühed olulisimad sel aastal ja tulemus igati positiivne. Eriti just seoses majanduskriisiga on väga vaja julgemaid otsuseid ning sündida tõotav kristlike demokraatide (CDU) ning liberaalsete Vabade Demokraatide (FDP) koalitsioon seda võimalust just pakub. FDP on pildil tagasi ja arvestatav tegija. Tõsi, selleks on tõusnud ka rohelised ja Vasakpartei – seega on ka Saksamaal näha see, mis mitmetel varasematel valimistel mujal ELis ja ka laiemalt maailmas, nimelt poliitilise maastiku killustumine. Kui siiani oli Saksamaal 2 suurparteid, siis praegu võib nii rääkida tinglikult – oma osa selles on kindlasti ka viimase 5 aasta nn suurel koalitsioonil CDU ja sotside vahel. Igaljuhul on tekkinud eeldused, et Saksamaa saab paigalt minema ja julgeb ette võtta jõulisemaid samme kärbeteks ning ka sotsiaalstruktuuri reformideks, mida erinevatel põhjustel (majandus, demograafia, aga ka üldisemalt efektiivsuse ja tulemuslikkuse osas) hädasti vaja on. Ka ei ole kriis toonud pööret vasakule, vaid just vastupidi – paremkoalitsioonil on enamus, ehkki sotsid, Vasakpartei ja rohelised summaarselt rohkem hääli said. Sotsid said ju kehvima tulemuse peale 2.maailmasõda (tõsi ka CDU oma oli kehvim, kuid see-eest võit kindel ja selge). Järgmisena siis jääb põnevusega oodata konservatiivide (loodetavat) suurvõitu Suurbritannias.

Koera süda

Tegu on muidugi klassikaga, mille lugemiseni varem ei ole paraku jõudnud. Kuid kuna Bulgakov on vene kirjanikest mu lemmik, siis võtsin raamatu ette (hea ühepäevane lugemine). Igati tore ja huvitav raamatuke - huvitav, et 1924 veel nii julgelt võis kirjutada - tegu on üsna bolševike kriitilise raamatuga. Mistõttu on muidugi loomulik, et seda ei avaldatud. Tõsi, "Meister ja Margarita" jääb ikkkagi Bulgakovi tipuks, nagu arvata oligi. Ja totalitarismi kirjeldamise klassikaks ikkagi "Loomade farm". Aga mõnus lugemine sellegipoolest.

reede, 17. juuli 2009

Musta pori näkku


Tegu on kahtlemata olulise teosega, mitte ainult ülisuure läbimüügi tõttu vaid ilmselt üsna tõetruu inside vaate tõttu kaheksakümnendate rockmuusikute toimetamistesse (teema sellisena juba a priori põnev). Selles kontekstis kindlasti kultuuriajalooliselt oluline tekst. Ajaloolise kontekstijäädvustamise mõttes oleks võinud mahukam olla. Ja väga hästi ja stiilipuhtalt kirjutatud. Lugemine on kaasahaarav ja seetõttu saab väga kiiresti läbi. Paraku. Igaljuhul värskendav ja hea raamat.

kolmapäev, 1. juuli 2009

Riikide murdumine



Pealkiri tõotas põnevat lugemist ja nii oligi. Robert Cooper on hakkama saanud tõelise meistriteosega, kuigi ette võib heita pisut naivistlikku suhtumist Venemaasse ja sellesse liigoptimistlikku usku. Siiski on pakutav julgeolekuparadigma ajalooline muutus ja sellega kaasnev üsna intrigeeriv ja kindlasti hästi argumenteeritud ja põhjendatud. Autor ei võta ühtki väidet nö lambist. Lisaks on tekst tihe, raamat mahtus ilusti 150le sisuleheküljele ära. Lühidalt ka põhiideest: autor jagab riigid toimimiselt ja maailma tajumiselt kolmeks (kusjuures eirinevate riikidega suhtlemisel võivad eri küljed tooni anda, st mudelid ei ole puhtad - nagu nad tegelikkuses kunagi pole, aga samas on lihtsustamine terviku hoomamiseks vajalik). Esiteks moodsa korra eelsed riigid (läbikukkunud riigid), moodsad riigid ja postmodernsed riigid (N:Euroopa Liit). Kõikide nendega kaasnevad eri käitumismustrid, postmodernse maailma puhul on omavaheline sõdimine kaotanud motiivid, atraktiivsuse ning see ei tundu enam vastuvõetav. Siit ka veidi fukuyamalik küsimus, kas moodne maailm areneb progresseeruvalt postmodernsuse suunas. Autor ei paku ühest vastust, kuid selleteemaline arutlus ja ka mitmed teised teemad ja alateemad on väga hästi välja toodud ning inspireerivad.

teisipäev, 23. juuni 2009

Vabadussõja Võidusammas







Nüüd on siis lõpuks sammas valmis, avatud ja Eestit kaunistamas. Sellega seoses on Eesti saanud nö küpseks riigiks, kus olemas ka kõrgeim vabadust sümboliseeriv sümbol. Vabadussõja võit, mis pani aluse Eesti riigi tekkele, on saanud väärika tähise, mis ühtlasi sümboliseerib rahvuslik konservatiivsete väärtuste igikestvust, samas modernsusega.

esmaspäev, 22. juuni 2009

Anarhia ENSVs

Raamatut pole lugeda jõudnud, aga küllap mingil ajal jõuab sedagi, tore, et ilmus. Raamat siis Eesti pungist 1976-1990 (ehk siis sünnist kuni 90da aastani). Jutt käib siis Tõnu Trubetsky äsjailmunud raamatust "Anarhia ENSVs". Või tegelikult ei käi, sest mitte sellest ei tahtnud ma kirjutada, vaid raamatu esitlusest rockiklubis "Tapper". Kuna varem polnud sinna sattunud, siis esmamulje oli positiivne - igaljuhul Rock Cafele palju alla ei jää, väiksem küll, ent ikkagi. Aga väike eelis jääks siiski Rock Cafele. Toimunud üritus ise oli siis raamatu presentatsioon kontserdi vormis. Esinejad rohkem või vähem tuntud Eesti punkbändid. Ajutine Valitsus (mis sündis 1980 ja andis esimese kontserdi just Tapperis) oli väga hea ja eriti positiivselt üllatas "Süütu vanaema" (ka mingi kunagine koolibänd). Need võiks ka plaadi väljaandmiseni jõuda, et kunagine looming niigi üsna viljakat Eesti punkmuusika kultuurkihti kasvataks. JMKE, Velikije Luki ja loomulikult Vennaskond (peaesineja) olid enesestmõistetavalt väga kõvad ja rohkem sõnu kiitmiseks ei vaja. Ülejäänud esinejad olid keskpärasemad. Kokkuvõtvalt oli tegu väga positiivse ja meeldejääva üritusega. Loodetavasti leiab ka raamat tee mitmete inimeste lugemisvarasse.

pühapäev, 14. juuni 2009

Kurjast võimust vaevatud


Siit saab lugeda ka nö "ametlikku" tutvustust mainitud raamatule. Tegu oli üsna huvitava lugemisega, seda enam, et žanriliset on raske neid lühilugusid määratleda - anektoodid, tõsijuhtumid ja legendid - kõik ühes. Tegelased - Nõukogude Liidu nomenklatuur Leninist Jeltsini tulekuni - on kõigile tuttavad ja seetõttu ka lugemine läheb kiirelt ja põnevus ei kao kordagi, ehkki lood on ju pigem anektootlikud ja tõesisaldus võib jääda väga väikeseks. Igaljuhul väga huvitav, ehkki ei saa kindlasti öelda, et naljakas. Väga omamoodi ja omapärane raamat, NSVL teema suhtes huvitatutele kindlasti tänuväärt lugemine. Mulle väga meeldis, juba poes katkeid lugedes oli väga huvitav.

Masside mäss


Ortega y Gasset klassikaline filosoofiateos "kaasaegsest" ühiskonnast (raamat ilmus 1930-tel) on vähemasti teemaga kursisolevatele inimestele tuntud teos. Mina polnud paraku küll varem selle lugemiseni jõudnud, kahjuks. Mitmed teesid on ka tänapäeval adekvaatsed, kuigi infoühiskonna toimemehhanismid on ilmselt veel lõpuni läbimõtestamata ja ka olukord on pidevas muutumises, aga see selleks. Paraku teos ise väga suurt muljet ei jätnud, kuid ka pettumuseks otseselt ei olnud. Ilmselt oli teosel omal ajal põhjendatud murranguline mõju. Samas hiljem on mitmed autorid ühiskonda palju põhjalikumalt ja laiahaardelisemalt analüüsinud, angu Samuel Huntington ("Tsivilisatsioonide kokkupõrge" on parim raamat üldse, mis kunagi minu kätte sattunud), Fareed Zakaria või ka Francis Fukuyama. Aga kuna "Masside mäss" on ikka klassika, siis juba seepärast on mõistlik lugeda, ehkki üllatust ei maksa oodata.

Võimuhullus


Väga huvitav raamat faktidest erinevate riikide diktaatorite kohta. Seda üsna laal skaalal, mis paneb lisaks uudishimule mõtlema ka autoritaarse süsteemi arenguloogikast, ehk sellest, millised omadused on domineerivad võimule pääsemisel või vastupidi, milliste omaduste esiletõusmist diktaatoripositsioon soodustab. Soovitan kindlalt, üks parimaid viimasel ajal loetud raamatuid, kuigi pean mainima, et olin seda ka varasemalt käsikirjana lugenud, aga mäluvärskendus ei tee paha.

Võla impeerium


Üsna mõtlemapanev teos. Kuigi kallutatud. Ja seda viimast rohkem kui vajalik oleks. Häiriv oli ka asjatu "vahukloppimine". 350 lehekülge oleks võinud kolmandiku või ehk isegi poole lühema raamatu formaati ilusti ära mahutada, ilma, et miskit olulist kaotsi oleks läinud. Ühte mõtet ei pea kümme korda kordama, kui see juba välja on öeldud, aga ilmselt mõtlesid autorid, et ilma selleta jääb kellegile miskit arusaamatuks. Aga kokkuvõtes muutis see teose hõredaks, ehkki raamatus oli mitu väga olulist mõttetera, mida majanduskriiside kujunemisel tasuks arvestada, et kriiside mõju ennetada, sest kriisid on ilmselt paratamatud, kuigi raamatu autorid sellega ei pruugi nõustuda. Kesksel kohal on raamatus USA, aga ka muid piirkondi on taustaks käsitletud. Kindlasti tasub toodud probleemide üle mõelda, kuigi pakutavad lahendid on kohati naiivsed ja autorite ajaloonägemus kummastav. Aga lugeda võiks ikkagi, vähemasti esimesed 50-100 lehekülge on päris OK, hiljem eriti uusi mõtteid ei lisandu:S. Keel on vähemalt tavalugejale arusaadav, ega lasku finantsinstrumentide kirjeldamise spetsiifikasse ja ka matemaatika oskus pole lugemiseks vajalik.

Uued mütoloogiad


Tegu siis mõttelise teise osaga raamatule "Eesti mütoloogiad". Esseekogumikuna igati korralik ja pilkuavardav, rohkem fokuseeritud eestlaste kohta käibivatele müütidele kui esimene raamat, mis laiahaardelisem ja võib-olla seetõttu ka intrigeerivam oli. Aga lugeda tasub kindlasti mõlemat, Eesti, eestluse ja tuleviku laiemalt mõtestamise seisukohast on tegu oluliste väljaannetega.

laupäev, 13. juuni 2009

Märtsi iidid

Päevalehe raamatusarja raamatuid on ostetud mitmeid, nüüd siis vaikselt järg ka lugemiseni jõudnud. Ajalooliste romaanide suhtes on tunne kahetine - ühelt poolt huvitavad spekulatsioonid, tõlgendused, tegelased, kellesse mingi suhestumine on kujunenud või kes lihtsalt nimedena rohkem või vähem tuntud, teisalt aga fiktsioon, teadmine, et kirjutatu pole tegelikkus, vaid selle moonutus (sedagi heal juhul). Seega teaduslikus mõttes vale ja ebausaldusväärne, ehkki mingid faktid paika peavad. Selles mõttes eelistan "päris" ajalugu lugeda, ehkki tõde on ka selles pea alati vaieldav ehk tõlgendamise küsimus.
Konkreetselt raamat "Märtsi iidid" väga sügavat muljet ei jätnud ... järjepanu lugedes oli küll huvitav, ent pausi tekkides mingit põnevat ootusmomenti ei tekkinud. Romaan ise siis koosneb eri kirjadest ja ajaliselt on ka teos liigendatud, mis kunstilise eripära tõttu on küll sisu selgusele kahjuks tulnud. Ehk iis ssisu on vormile ohvriks toodud. Kahetsema muidugi ei pea...katkeliselt on huvitav, tegelikult raamat ongi katkeline, tervik jääb pisut hektiliseks. Teemaks siis Caesari tapmisele eelnenud sündmused, mis iseenesest maailmaajaloo üks huvitavamaid ja olulisemaid perioode on. Aga jah...raamat on pisut üle keskmise, mis muidugi ei tähenda, et lugemine päris ajaraiskamiseks kujuneb.

esmaspäev, 8. juuni 2009

EP valimised

Europarlament on siis järgnevaks viieks aastaks valitud. Pettumuseks oli IRLi ainult üks mandaat, teisest jäi ikka päris palju puudu. Paraku. Marko Mihkelson oleks europarlamendis "Eesti esindusele" olulist lisakvaliteeti andnud koos Kelamiga, sest ei Keskerakonna esindajaid ega Padarit saa tugevateks tegijateks nimetada - ilmselt piirduvad nad kohatäiteks olemisega a la Tooomas Savi. IRLi üks mandaat on muidugi ühest küljest selgelt tingitud suletud nimekirjadest, mistõttu sai võimalikuks Indrek Tarandi edu. Avatud nimekirjade puhul poleks ta tõenäoliselt parlamenti pääsenud. Et kokkuvõtlikult keskpärane tulemus nii IRLi kui Eesti seisukohast. Isegi kui tulemused muutuvad (mitteametlikel andmeil on sotside mandaat püsiv ainult tänu 44 häälele, mis ülelugedes võib siiski viia ka kolmanda mandaadi keskile, aga üldpilti see ei muuda eriti). Et kolm enam-vähem ja kolm nõrka saadikut. Tarandil on pagas väga hea (Välisministeeriumi kantsler, suursaadik Vatikanis jne), iseküsimus kuidas ta seda suudab-viitsib realiseerida. Ja mis fraktsiooniga ühineb (ilmselt sotsidega).
Euroopa valimistulemustest riigiti saab ülevaate siit.

pühapäev, 7. juuni 2009

Väga kasulik test

Aadressil http://www.euprofiler.eu/ asub üks päris asjalik ja mitmekülgset analüüsi võimaldav test, milles saab oma poliitiliste vaadete vastavust Euroopa, sh ka loomulikult Eesti erakondade omaga võrrelda. Seda siis europarlamendi valimiste kontekstis.

KÕIK VALIMA!

kolmapäev, 22. aprill 2009

Kuidas seletada pilte surnud jänesele?

Kui ma algul arvasin, et tegu on konkurentsitult kõige mõttetuma etendusega, mida ma oma elu jooksul näinud olen, siis lõpupoole pilt paranes pisut, aga mõttetuimaks jääb see näidend minu nähtuist ikkagi. "Sotsiaalkriitilises teatris" puudus minu arust nii sotsiaalsus, kriitilisus kui ka teater. Mingid suvalised jobud laval, kes juhtumisi on näitlejad, et tee veel 2,5 tundi väldanud piinlikust taidlemisest etendust ega see, et sündmus leiab aset teatrisaalis sellest veel teatrit. Igaljuhul keegi ei kaota midagi kui seda mõttetust ei näe. See et videotehnika teatris on minu arust liigne modernism, sellest pole totaalse sisupuuduse kõrval põhjust rääkida. Ehk siis tõestus sellele mida niigi oli arvata - kui Eestis üritatakse ühiskondlikel teemadel kriitilises võtmes mingit kunsti teha, on tulemuseks mõttetu bullshit.

teisipäev, 14. aprill 2009

Ebastabiilsuse ohtudest

Kui vaadata mõningaid viimase aja pöördelisemaid sündmusi, siis märksõnaks võiks nimetada ebastabiilsust. Lõhestatud ühiskondades on raske juurutada demokraatlikke protseduure ja seetõttu on oht ebastabiilsuse eskaleerumiseks märkimisväärne. Muidugi ka sumbunud tiik on ohtlik, kus miskit ei toimu, aga toimumisega vähemalt sama oluline on kuidas asjad toimuvad. Et muutustest ka mingit kasu ei oleks ja muutuste iseloom püsiv oleks.
Nii näiteks sobib Tai väga hästi sellise ühiskonna näiteks kus suured grupid ei suuda reeglites kokku leppida ning seetõttu valitseb pidev ebastabiilsus. Thaksin Sinawatra toetatud/meelse valitsuse kõrvaldamine pikka aega kestnud protestide tõttu mõned kuud tagasi ei ole olukorda muutnud, nüüd on ainult protestijad teised (Thaksini pooldajad) ehk kui vaadata protestijate sümbolvärve siis kollast kandvad protestijad on asendunud punast kandvatega. Ukrainas on küll olukord rahumeelne, ent lõhed samuti sügavad ning riigi toimimine halvatud.

Kirjutan sellest eelkõige seepärast, et analoogne võib olla Gruusia tulevik, kui Šaakasvili peaks tagasi astuma või toimuma riigipööre (nagu toimus Madagaskaril, kuigi ka sealsel presidendil oli märkimisväärne toetajaskond ja selle sündmuse mõjud võivad eriti Aafrikale kurvad olla, aga see on teine lugu). Gruusia demokraatliku tulevik seisukohalt on võtmetähtsusega, kas võimul ja opositsioonil õnnestub vastuolude lahendamise meetodites kokku leppida või mitte. Tänavapoliitika külvab ainult kaost ja see on otseses Vene huvides, isegi kui opositsioon ei ole Vene meelne. Ehk siis minu arvates võiks Gruusia opositsioon märksa vaoshoitumalt käituda ja käia välja konkreetsed ettepanekud, mis oleks mõistlikud ja teostatavad, seni on ainus nõue, et Šaakasvili peaks tagasi astuma, aga selliste nõudmistega lahmimine ei too head tulemust. Ehk siis kui üks pool nõuab teise mängust lahkumist ei ole teisel poolel tõenäoliselt mingit motivatsiooni ka protesteerijaid taluda, veel vähem nendega läbi rääkida.

Aru tuleb saada ka sellest, et Gruusia on siiski äärmiselt korporatiivne-korruptiivne ühiskond, mille järsk muutmine ei saagi konsensuslikku poolehoidu leida. Selles kontekstis on ka loogiline, et suur osa opositsioonist on presidendi endised liitlased. Ja kui revolutsioon algab suurte ootustega, nagu „Rooside revolutsiooni“ puhul oli, on pettumus paratamatu, sest reaalsus on olemas lootustest-ootustest hoolimata. Igaljuhul jääb üle loota, et opositsioon aru pähe võtab (mida kahjuks ei paista) ja olukord normaliseerub. Mina ei näe hetkel kedagi, kes Šaakasvilist paremini Gruusiat juhtida suudaks.

neljapäev, 9. aprill 2009

Ohvrit mängides

Sai vaadatud siis sellenimelist etendust. Veidi omapärane ja hakitud, kuid täiesti vaadatav etendus. Väga suurest elamusest rääkida ei saaks aga mitte soovitada ka ei söeandaks, et selline 4-. On nii halvemaid kui paremaid. Üldiselt ma ei saa aru, miks peab teatris kasutama videotehnikat ja ekraani...selles suhtes ma olen väga konservatiivne. Paraku on ka püüded luua suurt kunsti või eksistentsiaalseid probleeme kujutada tihti üsna hädiseks jäänud. Mulle kohati piinlikukski. Ent üldiselt Eesti teatrit ei kritiseeriks väga, on ka superheal tasemel etendusi lnud ja ilmselt tuleb neid veelgi.

kolmapäev, 1. aprill 2009

Õhtumaa mõtte loojad


Autor on kogunud teosesse valiku tähelepanuväärsetest kristlikest mõtlejatest, kelle panus teoloogilise mõtte arengusse on jätnud oma jälje. Loomulikult on ka märkimisväärne hulk neid, kes raamatusse ei pääsenud, kuid olulisemad isikud on hõlmatud ja lisaks veel neidki, keda kooli-tasemel ajalootundides ei käsitleta. Ka lood nimetatud inimestest on huvitavad lugeda, samas informatiivsed ja kasulikud. Raamat pakub võimalust jälgida, mis teemadel ja mis ajastutel on vaieldud, kuidas argumenteeritud ja millistele otsustele jõutud. Ka seda tuleb ette, et kunagised valeõpetused hiljem taas ausse tõusevad ja vastupidi. Kohati kummalinegi, milliste tänapäeval suht tühisena tunduvate küsimuste üle on tõsiselt tülitsetud, samas kui teatud olulised teemad kerkivad alles ajateljel kaasajale lähenedes.

Kristlik mõttelugu on kahtlemata mõjutanud ka mõtlemist laiemalt, Lääne tsivilisatsiooni tervikuna ja just seetõttu on ka nimetatud raamat igati asjakohane ning õnneks ka huvitav lugemismaterjal. Ülevaade küll, ent siiski sisutihe – alati saab muidugi rohkem, kuid kel näiteks Augustinuse, Abelardi või kelle iganes loomingu kohta suurem huvi saab ju alati algallikat ennast lugeda. Ni elulugude kui mõtte seisukohast on aga „Õhtumaa mõtte loojad“ igati hea ja soovitatav lugemine.

Indiaanlased


Üsna ülevaatlik raamat Põhja-Ameerika indiaanlastest, nende hõimudest, kommetest, uskumustest. Haare on lai, ent nagu selliste raamatute puhul tavaline (tegu on ikkagi ülevaatega) üsna pinnapealne. Kujunduslikult muidugi hästi õnnestunud ja inimesele, kes indiaanlastest ainult nime kuulnud, küllap ka informatiivne…üht-teist ikka teada saab.

Omaette teema, et eestikeelsena polegi eriti rohkem tõsiseltvõetavaid raamatuid Põhja-Ameerika indiaanlastest (just põhja, sest Kesk- ja Lõuna-Ameerika indiaanlaste kohta on märkimisväärselt rohkem kirjandust ka eestikeelsena saadaval, ja ilmselt ka ilmunud. Asteegid, inkad, maiad, olmeegid jt rahvad on kasvõi oma ehitiste poolest väga tuntud ja ka nende kombestikust rohkem kirjutatud. Põhjas elanud indiaanlasi on ses mõttes madalamaks kultuuriks peetud, et erilisi arhitektuurilisi tippsaavutusi pole ja elati märksa tagasihoidlikemates tingimustes.) ilmunud. Ometi on ka põhjas olevate hõimude kultuuripärand äärmiselt põnev. Kindlasti oleks aga ka eesti keeles vaja põhjalikku raamatut indiaanlaste hõimudest, ajaloost, kunstist, kultuurist, religioonist jne. Selleks, et tavalugejal tekiks võimalus teadmislünk likvideerida ja saada sügavamalt aimu nimetatud teemast. Põliskultuuride („pärismaalaste“) teema ei ole just lugejaedu poolest bestselleritega konkureeriv, kuid õnneks üht-teist siiski ka Eesti turul leidub. Ülevaateks sobib alguseks kasvõi seesama raamat, ehkki on üsna faktikeskne ja seega pakub eelkõige mõningaid teadmisi, mitte niivõrd lugemiselamust.

reede, 6. märts 2009

Lombakas Achilleus


Lugesin seda raamatut eelkõige seetõttu, et Andrei Hvostov on üks mu lemmikajakirjanikke ja tema raamat "Mõtteline Eesti" jättis ka hea mulje. "Lombakas Achilleus" on huvitav romaan - ei saaks öelda, et ääretult põnev, aga vormistuslikult omanäoline ja mõned peatükid ikka väga-väga head. Ja põnevus polegi see, mida raamatust otsida. Just peatükk on raamatu põhiüksus, sest peale peategelase (keda ühes peatükis üldse ei esine) ei seo peatükke miski. Täiesti eraldiseisvad lood. Vähemasti minu arust. Viimane peatükk jättis sügavaima mulje, ent omamoodi filosoofilis-mõtisklevat ainest leiab pea igast neist. Ja mitte vähe, mis ongi peamine. Vihjetelt äärmiselt tihe ja laiahaardeline. Esimene peatükk oli vast nõrgim, aga edaspidi järjest paremaks läks. Pigem küll novellikogu kui romaan. Ehk osad on suuremad kui tervik. Aga lugemisele pühendatud aega ei kahetse kindlasti. Kuigi ilmselt ajakirjanikuna on Hvostov pisut kõvem kui kirjanikuna. Sellegipoolest kavatsen ka tema ülejäänud raamatud läbi lugeda, sest autor pole mitte kirjanikuna nõrk vaid ajakirjanikuna ääretult tugev.

pühapäev, 15. veebruar 2009

Täiendused

Täiendasin oma blogi meediavälja mõne väljaandega. Eriti juhiks tähelepanu 4 korda aastas ilmuvale välispoliitika ajakirjale Maailma Vaade, mida nüüd ka normaalsel kujul veebis lugeda saab, kaasaarvatud varemilmunud numbrid. Jätkuvalt heal tasemel on ka Kaitseuuringute keskuse tgelaste blogi, mille nüüd sobivamasse blogide rubriiki tõstetud, sest ka samanimeline ja mitte kehvem ajaleht ilmub samuti. Head lugemist!

laupäev, 24. jaanuar 2009

George Walker Bush


Seose ühe ajajärgu lõppemisega, oleks paslik teha kokkuvõtte George W Bushi (GWB) tegevusest USA presidendina.

Holger Mölderi (ja ilmselt mitmegi teise) arvates on GWB ilmselt USA ajaloo nõrgimaid ja kehvemaid presidente, et mitte öelda selle tabeli tipus. Esmapilgul võib ju nii oletada – USA maine on põhjas, liitlassuhted Euroopaga pingelised, Venemaa ja Hiina on tugevnenud ja vähemasti näiliselt on jõudu kogunud ka islamifundamentalism. Kuigi viimase jätkusuutlikkuses ma väga kindel ei oleks. Ohtlik on ka ebamäärase suhtumise teke inimõigustesse ja vabadustesse – ühest küljest küll seda püütakse levitada, teisest küljest eksisteerib amorfne Guantanomo vangilaager, kus mitmeid kahtlusaluseid juba aastaid ilma süüdistust esitamata kinni peetud on.

Märgusõnaks GWB puhul jääb ilmselt siiski sõda terrorismiga. Võitu saavutatud ei ole ja ma pole kindel, kas sellises vormis see võimalik ongi. Kuid kindlasti rakendatakse ka mitmeid meetmeid, millest me teadlikud pole. Siiski vägivalla süvenemine võib pikas perspektiivis islamiäärmuslastele kätte maksta – pidev terrori süvenemine (millega kaasneb terrori ohvrite ringi ja ka profiili laienemine, näiteks ka mõõdukate islamistide reeturiteks pidamine jne) võib lihtsalt kohaliku rahva enamusele niivõrd vastuvõetamatuks muutuda, et seda enam ei taluta, mis aga kaotab ka terroristide baasi. Teisalt tööpuudus, vaesus ja kõik muu ei kao ju otseselt kuhugi ja tulemus võib olla ka vastupidine – islamiäärmuslastes nähakse ainsat jõudu, kes mingigi korra suudaks tagada, isegi kui see kord paljudele kõige meeldivam ei tunduks. Ilmselt lootis Bushi tiim esimese variandi rakendumist, praktikas aga ei pruugi nii juhtuda ja tõenäolisem on pigem viimane variant. Aga kui suhted USA ja moslemimaailma vahel paranevad ja islamiriikide sotsiaalsed probleemid lahenevad ei leia teokraatia ilmselt laialdast toetust. Kui USA poleks Iraani nii palju verbaalselt töödelnud, oleks sealsel režiimil kahtlemata raskem toetust mobiliseerida, seda enam, et liberaalne opositsioon oli aastatuhande vahetusel päris tugev. Iraani probleem igaljuhul Bushi ajal süvenes. Ja Põhja-Korea teema ei liikunud ka sisuliselt kuhugi (Hiina naabruse tõttu ongi selles ilmselt raske edasiminekut loota, kui Hiina oma positsiooni ei muuda).

Siseriiklikult ei tule GWB saavutustest otseselt miskit meelde, peale maksukärbete ja riigiabi hiigelpaketi majanduskriisi tekkides, viimasega osaliselt oma ideoloogiast taganeti. Eks selle päästekava põhjendatust ja vigu ilmselt tulevikus analüüsitakse, kuid probleem on pigem alguse saanud kõikvõimalike kahtlaste finantsinstrumentide (eelkõige tulevikutehingud jms) vohamisest. Praegu ma pole päris kindel, kas käik oli õige, samas saanaru, et alternatiivid olid hirmutavad. Välispoliitika ongi kahtlemata USAst rääkides esmane, nagu näha, mõjutavad seda suures ulatuses ka sisepoliitilised otsused – USA on lihtsalt niivõrd oluline.

Bushi teine ametiaeg oli kindlasti nõrgem kui esimene. Ja seda ilmselt neokonservatiivide positsiooni nõrgenemise tõttu, mis ei lubanud neil oma kavu täies ulatuses realiseerida, kompromiss aga ei pruugi olla üldse hea – on olukordi, kus üks või teine variant puhtalt on parem kui kahe segu. Igaljuhul väärivad meenutamist Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz ja Karl Rove – kahjuks oli nende meeste mõju teisel ametiajal selgelt marginaalsem ja võimu võtsid “mõõdukamad” (loe: keskpärasemad). Dick Cheney jäi muidugi lõpuni asepresidendiks, aga ikkagi.


Olen veendunud, et Bush ajaloo silmis ajapikku oma positsiooni parandab. Aga see sõltub ka paljuski sellest mis juhtub näiteks edaspidi Afganistani ja Iraagiga – kui tekib toimiv demokraatia ja neist saavad korralikud riigid, muutub ka suhtumine Bushi algatustesse. Samas annab hoolimata tulemustest Bushi tehtu väga suure materjalihulga analüüsimiseks ja järelduste tegemiseks. Ütleksin, et tegu on põhjapaneva kogemusega, millest õppides on võimalik USA ja muu maailma suhtlust oluliselt tõhusamaks ja eesmärke täitvamaks muuta. Mõtlen siinkohal loomulikult USA eesmärke eelkõige.

Eraldi väärib märkimist Kosovo, mille tekkes GWB rolli samuti ei saa alahinnata. Sisuliselt loodi teine Albaania, mis annab edaspidi alust mitmete rahvaste ja paraku ka vähemusrahvuste (millel riik juba olemas on, nagu Kosovo puhul Albaania) iseseisvumiseks. Abhaasia ja Lõuna-Osseetia juba tekkisidki. Igatahes rahva enesemääramisõigus printsiip on pääsenud domineerima territoriaalse terviklikkuse ees, mille puhul väikerahvad võivad rõõmustada. Olukord Iraagis on loonud ka soodsa võimaluse Kurdistani tekkeks, mis ma loodan siiralt ka teoks saab. Rumsfeldi pärast lahkumist öeldud mõte Iraak kolmeks jagada on igati arukas kuid kahjuks jäi see vähese tähelepanuga mõtteks.

Inimõiguste ja vabaduse nimel oleks siiski võinud retoorikast veelgi kaugemale jõuda. Hiina on küll tugev, ilmselt USA järel mõjukuselt teine riik maailmas, kuid siiski Myanmari ja eriti Tiibeti probleemidele oleks võinud tähelepanu juhtida. Dalai-laamaga GWB siiski kohtus ja selle eest väärib tema põhimõttekindlus kindlasti austust.

Eesti suhtes jääb GWB ametiaega NATOga liitumine, milles Bushi rolli ei saa kindlasti alahinnata. Selles mõttes Eesti julgeolek paranes. Kuigi Iraagi ja Afganistani sõda nõuab väga palju ressurssi, sh tähelepanu ning seetõttu jäi ka Venemaa tegevus mõnigi kord vajaliku tähelepanuta, enne kui liiga hilja (Gruusia juhtum). Lisaks oli Bush esimene ametisolev USA president, kes Eestit külastas (käisin ka ise tema tulekut vaatamas) ning lõpuks jõudis tema ajal kehtima hakata ka viisavabadus USA-ga. Samas USA tähelepanu nihkumine Iraagile ja Afganistanile (lisaks traditsiooniliselt Lähis-Ida probleemid) kindlasti Eesti huvides ei ole.

GWB presidentuur jääb vastuoluliseks – kuigi hetkel domineerib avalikkuses negatiivne, olen kindel, et aja jooksul GWB kuvand paraneb. Viimastel ametisoleku päevadel moodustati GWB juhtimisel maailma suurim merekatseala, samuti on üht-teist positiivset keskkonnakaitsest välja tuua tema Texase kuberneri ajast. Seega ei jää hoolimata Kyotost ja kõigest muust GWB ajalukku siiski ka täiesti keskkonnavaenuliku presidendina. Kahju, et rohkem ei tehtud ega saavutatud, kuid samas ei saa öelda, et kõik oleks halvasti tehtud – see oleks ilmselgelt kaasaminek vasakpoolse pseudointellektuaalse “kriitikaga”, mitte aga Bushi-ajastu objektiivse käsitlusega. Minu jaoks jääb GWB puhul ikkagi positiivne negatiivse üle domineerima, kuigi kahjuks mitte sellises ulatuses nagu oleks oodanud ja tahtnud.

esmaspäev, 19. jaanuar 2009

Lõuna- ja Kagu-Aasia pärast II maailmasõda


Lõuna- ja Kagu-Aasia pärast II maailmasõda, sellist nime kannab Eesti autorite raamat ja sisu lühikokkuvõte sisaldub juba pealkirjas endas. Igati tänuväärne, et kolm Eesti ajaloolast on sellise üsna põneva ja samas väga olulise teema (ehkki kahjuks ilmselt mitte väga müüdava) kajastamisega hakkama saanud, näidates, et valdkondlik ajalootraditsioon kestab põlvkondade vahel edasi (kui vaadata autorite sünniaastaid). Raamat ise on huvitav ja kohati vägagi detailselt asjadele lähenev lugemine. Siiski selle võrra on ka muud olulist kajastamata jäänud, mis samuti oleks oluline olnud ning raamatut lugejasõbralikumaks muutnud. Näiteks surma ja võimuvahetusaastad ning kohati tekti kronoloogilisem järjestus oleks terviku tunduvalt kompaktsemaks muutunud, praegu jäi mõneti laialivalguvaks, st ühest ei liigutud alati teiseni ja nii mõnigi ots jäi lahtiseks või sõlmus kusagil lehekülgi hiljem. On üsna tuntav, et raamat on kokku pandud suuresti saadaolevast materjalist, millest ajakirjandus, sh nõukogude ajal ilmunud, üsnagi suure osa moodustab. Siiski peab ütlema, et allikakriitilisus on olemas. Suuresti sama võib ka autorite eelmise raamatu "Taaveti tähest Talibani langemiseni" kohta öelda, mis kokkuvõttes oli ka põnev lugemine. Igaljuhul ajaloo tundmine ei tee kunagi paha ja julgen raamatut mõningatele vigadele vaatamata kindlasti lugeda soovitada. Jääb üle siis järgmist raamatut oodata, mitmed riigid on veel kajastamata.

Bagdad põleb


Bagdad põleb on raamatusse pandud blogi, mis katab ära umbes aastase vahemiku Iraagi sõjast 2003-2004. Lihtne ja kaasakiskuv lugemine, paras paariks päevaks, kuigi lehekülgi päris palju. Samas erapooletust küll autorile ette heita ei saa, Bushi ja Iraagi Saddami järgse valitsuse kriitikaga autor ei koonerda. Kahtlemata huvitav mikrotasandi inimvaate tajumine sõjaolukorrale, ent sügavat globaalse tasandi analüüsi paraku siit ei leia. Muidugi elades sõjaolukorras, ei peaks erapoolikus üllatama, siiski kirjeldatavad karakteristikud on väga ühekülgsed - kas lõpuni kurjad (ameelrika juhtkond, iraagi liidrid) või üdini positiivsed (perekond, tuttavad jne). Irooniat oli ka üksjagu selles mõttes oli tore lugemine (ja siis veel pidev Iraagi inseneride kõrge taseme kiitmine), lisaks kõigele tõstaksin esile ka harivat komponenti, kuigi autori seisukohti ei tohiks tegelikkusega kindlasti samastada, vaid äärmiselt allikakriitiliselt suhtuda. Blogi ongi fookusseeritud teemale iraagi sõda autori silme läbi ja igapäevase elu kõrval. USA globaalset rolli jm ta ei käsitle. Tegu ei ole kahtlemata äärmuslasega, vaid tavalise iraagi inimesega, kes oma elu ja iraagis toimuvat kirjeldab - tore oli. Kes tahab lähemalt, pikemalt lugeda, siis http://riverbendblog.blogspot.com/ . Tõsi, viimane postitus on pärit rohkem kui aasta tagasi.

kolmapäev, 14. jaanuar 2009

Ajakirjandusmaastik korrastub

Vaadeldes Eesti ajakirjade turgu võiks mõelda, et rahvaarv on kordades suurem kui ta tegelikult on. Paratamatult tekib küsimus, kes kõike seda loeb. Eriti veel seda kräppi, mida paraku suur osa ajakirju endast kujutab. Igaljuhul majanduse olukord ilmselt sunnib ka tarbijat asju kriitilise pilguga üle vaatama ja mõttetutest asjadest loobuma. Korrastumine on igaljuhul positiivne - puud saavad edasi kasvada ja visuaalset reostust jääb ka vähemaks. Muidugi on alati oht, et kannatada saavad ka väärt väljaanded. Mitmeaastase ajalooga Sporditäht on ilmselgelt üks näide väärtajakirjast, mis ilmumise lõpetas. Kahju. Kuigi ma ise lugesin viimati sellist ajakirja mingi 10 või rohkem aastat tagasi. Kalev Meedia otsus kõigi ajakirjade väljaandmine lõpetada on muidugi pisut drastiline, aga juu siis oli põhjust. Isegi rämpsajakirjanduse lipulaeva Just! ei otsustatud päästa, seda hoolimata ilmselt üsnagi suurest lugejaskonnast (või kes teab...). Aga Justi, Avenüü, Bravo ja mitmegi teise ajakirja kadumine mind küll ei kurvasta (kokku lõpetas Kalev Media 8 ajakirja väljaandmise), leian, et ruumi kokkutõmbamiseks on ka mitmetel teisel väljaandjal. Kusjuures tegelikult on ju mitmed kvaliteetniššid turul endiselt esindamata - millal eestikeelsena näiteks võiks lettidele jõuda National Geographic (kuigi loodusajakirjade puuduse üle kurta ei saa)? Või millal saab Eesti sisuka ühiskonnaelu käsitleva ajakirja. Välispoliitilises mõttes oleks samuti ruumi ühele tegijale väljaandele Maailma Vaate ja Diplomaatia kõrvale (viimane on Sirbi lisa). Tõsi Luup oli kunagi selline, kuid lõpetas juba aastaid tagasi...
Kõige hullem olekski, kui kvaliteetajakirjad kannataksid või põhja läheksid, ent sitt veepeale hulpima jääks. Aga niikaua kui Geo ja Tarkade klubi ilmuvad on kõik korras. Kuigi muus osas ootan põnevusega ümberstruktureerumist.

pühapäev, 4. jaanuar 2009

2009

Alanud aasta esimeses postituses oleks vast paslik heita pilk tulevikku. 2009. aasta saab olema küllaltki huvitav - valimised Iraanis ja kogu selle riigiga seonduv temaatika, Obama esimene aasta presidendina ning USA edasine kurss, kohalikud ja europarlamendi valimised Eestis, arengud Venemaal majanduslanguse tingimusis ja Gruusia tulevik ning palju-palju muud saavad olema ilmselt selle aasta märksõnad tuhandete teiste hulgast. Siiski on läbivaid teemasid ilmselt üleilmne majanduskriis - tõsi, mitmed Aafrika riigid näitavad prognooside alusel kasvu ja ka Hiina majandus saab rääkida kasvu langusest - viimaste prognooside 7% selleks aastaks 11-12 protsendi asemel on ikkagi muljetavaldav. Küll aga on üks dilemma, millele praegu vastust pole, kuid millele mingil ajal mingi lahendus peab tulema. Kahtlen küll kas seoses selle kriisiga, ent ikkagi. Nimelt oleks maa (mõtlen planeeti tervikuna) tuleviku huvides vaja tarbimist drastiliselt vähendada - ressursid on piiratud, seda esiteks ja teiseks saastatus ja keskkonna halvenemine (eelkõige kliima osas) võivad olla ja osalt juba ongi väga tõsiste tagajärgedega. Samas, et majanduskriisist välja tulla, on vaja tarbimist tõsta ja seda ka püütakse teha erinevate motivaatoritega. Kriis väljus finantssektori piirest osalt ja paljuski just tarbimise kahanemise tõttu, samas pole tarbimise kahanemine sugugi sellises mahus, mida oleks vaja, et maa ressursside kasutamine saaks normaalsele tasemele (inimese ökoloogiline jalajälg on praegu suurem kui maa ressursid võimaldavad, kuid pikaajaliselt ei ole sama olukorra jätkumine võimalik). Ehk siis praeguse majandusmudeli puhul on valik - kas kasvav majandus ja keskkonnakatastroof või keskkonna säilimine majandusliku depressiooni tingimusis.
Äärmuslikud lahendused ei saa küll reeglina kunagi teoks, kuid tulevikuks midagi positiivset ka näha ei ole. Võitluses keskkond versus majandus jääb viimane ilmselt peale, st kasv mõne aja pärast taastub. Kuid samas pole olukord lootusetu - majanduse areng pakub võimalust ja kriis juhib tähelepanu vajadusele töötada välja uusi tehnoloogiaid, eriti energia tootmiseks, mis ei kasutaks taastumatut ressurssi. Areng toimub ju pidevalt. Kuid niikaua, kuni ei ole toimunud suurt läbimurret ning gaas ja nafta (mille hetkel anomaalselt madal hind ilmselt üsna peagi tõusama hakkab) on endiselt kütuse ja energia tootmisel määrava tähtsusega, võib oodata pingelisi aegu ning ressursikonfliktide sagenemist (mis omakorda võib viia autokraatlike riigi arvude kasvule nö kolmandas maailmas ehk demokraatia levik on löögi all), seda eriti tingimusis, kus maakera rahvastik jätkab kiiret kasvamist. Igaljuhul igav ei tohiks lähiajal hakata:). Ja olukord pole ka lootusetu, sest uusi tehnilisi lahendusi säästlikumaks energiatarbimiseks leiutatakse üsna sageli, küsimus on selles kas ja kui kiiresti õnnestub saavutada otsustav läbimurre, sest ka kliimamuutus ja selle tagajärjed ei pruugi pööratavad olla. Rohelistel ei maksaks kindlasti pikka kriisi loota, sest see paneb löögi alla ka teadustegevuse rahastamise, mis omakorda tähendab, et ka uute energiaallikate kasutuselevõtt võib jõuda kätte pigem hiljem kui varem, samas kui lootusetu olukord sunnib ka meeleheitlikumalt väljapääsu otsima... Igatahes kriis pakub võimalust järele mõtlemiseks ja vajadusel kursi muutmiseks.