kolmapäev, 5. september 2012

Pöörased aastad


Euroopa aastatel 1900-1914 oli kahtlemata põnev ja äärmiselt kiiresti muutuv koht. Just sel ajal levisid kiiresti massidesse või vähemasti masside teadvusesse mitmed uued elumuutvad asjad nagu auto, lendamine, järjest võimsamad masinad (tankid, laevad jne). Samuti oli see ajajärk oluline humanitaarteaduste arengus – sündisid psühholoogia ja sotsioloogia, tegutsesid Freud ja Max Weber. Tekkis ka massimeedia ajalehtede näol, mis levitasid infot varasemaga võrreldes enneolematu kiirusega paljude inimesteni.
Philipp Blom ongi püüdnud keskenduda just ajastu vaimu tabamisele, keskenduses just sellele, mis teemad olid aktuaalsed igapäevaselt ja mille üle arutleti. Poliitilise analüüsi roll raamatus on marginaalne, kuid seda polegi eesmärgiks seatud. Autor on püüdlikult püüdnud vältida tagant järele tarkust ning esitanud ajastu pilti just sellisena nagu see sel hetkel olla võis. Või vähemasti üritanud seda teha. Ja see on tal väga hästi õnnestunud – valminud on tõeliselt haarav ja huvitav teos ajast vahetult enne Esimest maailmasõda – ajast mis  ajalooõpikutes jääb mõneti varju. Ka ei püüa autor lahata sügavuti põhjuseid, mis viisid sõjani nagu tavapäraselt seda ajajärku käsitledes tehakse.  Ehk siis püüab vabastada eelmise sajandi alguse sellele järgnenud maailmasõdade mõjutustest. Minu arvates igati tänuväärne ja ka kordaläinud üritus.
Põhjust, miks see ajajärk on oluline ja murranguline, ning millist mõju võis see inimesele avaldada kirjeldab autor ka ise väga tabavalt. Umbkaudu tsiteerides, siis 20. sajandi algul Prantsusmaal elanud täisealise vanavanemad mäletasid veel revolutsiooni-eelset absoluutse monarhiaga Prantsusmaad, seevastu kui tema lapselapsed võisid näha nii tuumapommi, kuul käimist kui internetti. Aeg muutus kiiremaks ja elukorraldus koos ühiskondlike suhetega muutus tundmatuseni.

Kommentaare ei ole: