kolmapäev, 30. detsember 2009

Teemaks on vabadus


Intervjuu vormis raamat Gruusia presidendi Mikheil Šaakasviliga on kerge, ent samas haarav lugemine, mis algab 2008. Aasta Vene-Gruusia augustisõja teemaga, kuid jõuab pikkamisi ka selle eellooni ning erinevate küsimustega avatakse ka Gruusia ajalugu ja tänapäeva. Igaljuhul väga põneva raamat oli, mõneti kahju, et suht lühike, kuid Gruusia olukord avaneb ilusti. Samas saab ka põgusa ülevaate Šaakasvili isikust ja seisukohtadest, ehkki persoon ei ole raamatus domineeriv, vaid ikkagi riik.

Massid ja võim


Ortega y Gasset sarnase pealkirjaga raamatust „Masside mäss“ (ilmunud ka samas sarjas) on „Massid ja võim“ kordades üle nii mahult kui tuumakuselt ja ka tunduvalt huvitavam lugeda. Elias Canetti on ka Nobeli kirjanduspreemia võitnud, seega ei olekski põhjendatud miskit keskpärast oodata. Tegu on osalt ilukirjandusliku, arutlev-analüüsiv-mõtiskleva esseega. Ma ei oska muud žanrit välja mõelda. Käsitlemist leiavad massi kui inimkoosluse erinevad vormid ja seisundid, tegutsemisajendid jms. Sekka huvitavaid antropoloogilisi katkeid tsitaatidena eri kultuurides toimunust, mis ilmestavad ja toetavad väljakäidud hüpoteese. Väärt lugemis ja kaasamõtlemismaterjal, mille mitmed lõigud ei saa mõttetegevust mitte esile kutsuda, kui neid lugeda.

kolmapäev, 9. detsember 2009

PÖFF 3

PÖFF selleks korraks läbi. Sel aastal sai kokku vaadatud 7 filmi ja mulje igati positiivne. Järgmine aasta jälle.

pühapäev, 6. detsember 2009

PÖFF 2

Mõningatest väärtfilmidest veel, mida PÖFF raames vaadatud.
Vaikiv armee oli väga hea lugu Aafrikast, selle konfliktidest, põhimõtetest, sõprusest. Ka tempo oli päris normaalne ega veninud. Tegu ei olnud dokumentaaliga, vaid draamaga, aga see ei vähenda filmi väärtust.
Film Barack Obamast oli väga hästi tehtud propagandafilm - selgelt üheselt Obamat ülistav, igasugune kriitika ja erapooletus puudus. See varjutas ka teema analüütilist käsitlemisest. Aga ilmselt polnud see ka eesmärk. Hea oleks vaadata (huvitav kas selline on tehtud? Ilmselt on, aga ma pole sattunud nägema) ka George W Bushist analoogset filmi. Usun, et GWB roll ajaloos on selgelt veel lahtimõtestamist, hea analüütilise käsitluse saaks teha 20-30 aasta pärast. Aga film Obamast oli hea ja liigutav - hakka või Obama fänniks (mida ilmselt siiski ei juhtu:).
Birma VJ oli film Birma teisitimõtlejatest, kes saladuskatte all filmisid militaarhunta vägivallakasutust opositsiooni suhtes. Aga sisu oli üsna amatöörlik ja pealiskaudna, oleks oodanud dokumentaalilt tunduvalt sügavamat teemakäsitlust. Et hea teema aga nõrk film.

teisipäev, 1. detsember 2009

PÖFF

Sel aastal on plaanis PÖFFi "tarbimine" tõsisemalt käsile võtta, eelmisel aastal ei jõudnudki kinno sel ajal. Eile sai vaadatud Sri Lanka filmikunsti saavutust "Kahe maa vahel" (?). Seega saab öelda, et üks valge laik kinomaailmas on minu poolt jälle kaetud, kuigi valdav enamus maailmast on endiselt valge. Film paraku oli selline Aasia keskmine - aeglase rütmiga ja sündmustevaene, ei miskit väga erilist (Inglorious bastard'sitele jääb selgelt alla, mida esmaspäeval sai vaadatud). Aga vähemasti Sri Lanka loodust sai vaadata. Sri Lanka on äärmiselt huvitava poliitilise ajalooga maa, loodetavasti on ka selleteemalisi filme tehtud ja mingil viisil liikvel (järgmine PÖFF vm), sellist vaataks huviga.
Aga lähiajal juba plaanis uued filmid.